۱۳۸٩/۱٢/۱٧
ن : سید ابوالفضل موسوی نظرات ()

استاد ایرانی دانشگاه لس آنجلس

کلمات کلیدی :علمی، عکس، آموزش

استاد ایرانی دانشگاه لس آنجلس در کالیفرنیا (یو سی ال ای) موفق به ساخت سریعترین دوربین جهان با قابلیت ثبت شش میلیون فریم در ثانیه شد.


به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دوربین که یک وسیله عکسبرداری بسیار سریع با حساسیت فوق‌العاده بالاست به منظور استفاده جراحی با لیزر، تجزیه و تحلیل عناصر موجود در خون، ارتباط میان سلول‌های زنده، فعالیت‌ها و واکنشهای عصبی طراحی و ساخته شده است.

این دوربین با استفاده از تابش‌های سریع لیزر که با استفاده از ردیاب‌های الکترونیکی ردیابی می شوند قادر به تصویربرداری با سرعتی بالا است.

بهرام جلالی، استاد ایرانی دانشگاه UCLA و سرپرست این پروژه تحقیقاتی، گفت: این دوربین فوق سریع برای تصویربرداری از پدیده‌های مهم در علوم مختلف به ویژه علوم پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عبارتی می‌توان با این دوربین یک سوزن را در انبار کاه یافت.

هچنین یکی از موارد استفاده این دوربین این است که می‌تواند اطلاعاتی دقیق در مورد تعداد، نوع و اندازه سلولهای خونی را به پزشک داده و عکسهای کامل از هر سلول خونی را نشان بدهد، چرا که پیش از این، آنالیزهای خون نمی‌توانستند چنین اطلاعات دقیقی در اختیار پزشک قرار بدهند.

به همین دلیل، این دوربین بهترین وسیله برای یافتن در درمان بیماریهای خونی است.

جلیلی در ادامه افزود: تصاویری که این دوربین از هر سلول خونی در اختیار ما قرار می‌دهد،‌ به ما کمک می‌کند تا در اولین مشاهده به بیماری و یا نارسایی خون یک فرد پی برده و نیازی به انجام آزمایشات بعدی نباشد. پیش از این، پزشکان باید میلیونها سلول را مورد بررسی قرار می دادند تا بتوانند دلیل وجود بیماری را در فرد بیابند، اما این دوربین مو را از ماست بیرون می‌کشد و به کوچکترین جزئیات را از نظر می‌گذراند.

در این تصویربرداری، هر تصویر به وسیله یک پالس فوق کوتاه لیزری که نور کوتاه تنها یک میلیاردم ثانیه طول می‌انجامد عکسبرداری می‌شود.

جلالی در عین حال معتقد است که می توان سرعت دوربین را تا 10 میلیون تصویر در ثانیه که 200 هزار برابر سرعت تصویر برداری دوربینهای موجود است افزایش داد.

این پروژه توسط وزارت دفاع آمریکا حمایت مالی شده است.

گفتنی است دکتر بهرام جلالی، استاد رشته مهندسی برق در دانشگاه UCLA که اختراعات متعددی در زمینه اپتیک دارد در سال 2007 برای اختراع خود در زمینه تولید لیزر «رامان» در سیلیسیم جایزه «وود آر. دبلیو» انجمن اپتیک آمریکا را که به برجسته‌ترین کشف یا دستاورد علمی، فنی در عرصه علم اپتیک اعطا می شود، دریافت کرد.

وی همچنین در سال 2005 از سوی مجله علمی «Scientific American»، به عنوان یکی از 50 شخصیت برجسته در حوزه علوم، اقتصاد و فن‌آوری سال برگزیده شده بود.

دستاورد دیگر وی در زمینه اولین لیزر سیلیسکون در مجله «تکنولوژی ریویو» دانشگاه MIT به عنوان یکی از 10 رویکرد فن‌آوری برتر در سال 2005 منتشر شد.

وی در کنار فعالیت های دانشگاهی در زمینه های اقتصادی و صنعتی نیز فعالیت ها و موفقیت هایی داشته که از جمله آنها کسب جایزه BridgGate 20 در کمک به اقتصاد کالیفرنیای شرقی است.